Stowarzyszenia pożytku publicznego proszą o 1%.

Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie wprowadziła możliwość przekazywania 1% podatku dochodowego przez osoby fizyczne na rzecz organizacji pożytku publicznego. Podatnik może wpłacić określoną kwotę do wysokości 1% należnego podatku na konto wybranej organizacji w okresie pomiędzy pierwszym dniem roku następującego po roku, za które dokonywane jest rozliczenie podatkowe a ostatnim dniem złożenia zeznania podatkowego (najpóźniej - 30 kwietnia) oraz wskazać ten fakt w formularzu PIT.

Czy wybrana przez nas organizacjia posiada statut Organizacji Pożytku Publicznego można sprawdzić na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości w Wyszukiwarce podmiotów Organizacji Pożytku Publicznego.

Jak zostać darczyńcą? 

  • w formularzu PIT 36 wypełniamy pozycję numer 181 
  • w formularzu PIT 37 pozycję numer 111

Aby to zrobić, proszę policzyć: 

  • w formularzu PIT 36 obliczamy 1% kwoty z pozycji 180 i otrzymaną w ten sposób wartość wpisujemy do pozycji 181 
  • w formularzu PIT 37 obliczamy 1% kwoty z pozycji 110 i otrzymaną w ten sposób wartość wpisujemy do pozycji 111

Po wykonaniu tych obliczeń musimy udać się do banku lub na pocztę i tam dokonać wpłaty kwoty z pozycji 181 (PIT 36) lub 111 (PIT 37) na konto wybranej organizacji. Wpłaty należy dokonać do 30 kwietnia 2005 r., jednak przed złożeniem zeznania podatkowego, koniecznie z dopiskiem "1% podatku zgodnie z art. 27d ustawy o podatku dochodowym". W zeznaniu podatkowym pomniejsza się podatek o wpłaconą kwotę (nie więcej niż o 1 %; Ta możliwość dotyczy podatku od dochodów z 2004 roku, wykazywanego w zeznaniu podatkowym składanym do 30.04.2005 r. Dowód tej wpłaty należy zachować wraz z deklaracją PIT.

Wpłat na organizację pożytku publicznego (opp) mogą dokonywać zarówno osoby, które są winne Urzędowi Skarbowemu podatek, jak i te, których Urząd Skarbowy jest dłużnikiem.

W pierwszym przypadku Urząd uzna za prawidłowe pomniejszenie podatku do wpłaty, jeśli z całości podatku wynikła taka konieczność. W drugim przypadku Urząd zwróci odliczony 1%, jeśli z całości zeznania wynikła nadpłata podatku.

Pozostałe artykuły w tym dziale…

 

81-535 Gdynia, ul. Płocka 5A, tel./fax (058) 663-81-41, fundacja@pomozity.org, nr konta: MILLENNIUM SA 63 1160 2202 0000 0000 2920 6273 
Copyright © 2004 Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych "Pomóż i Ty". 

Informujemy, że nasza strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz aby jak najlepiej dostosować treść do Twoich upodobań. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz zgodę na ich stosowanie. Możesz w każdej chwili dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej szczegółów na stroniePolityka prywatności.